Vadovaujantis pirkimus reglamentuojančiais įstatymais, sprendimą dėl centrinių perkančiųjų organizacijų (toliau – CPO) steigimo, jų teisinės formos ar teisės atlikti CPO funkcijas pirkimo vykdytojui (perkančiajai organizacijai, perkančiajam subjektui) suteikimo, taip pat dėl konkrečių pirkimų atlikimo kitų pirkimo vykdytojų vardu pagal kompetenciją priima:
- Vyriausybė – dėl CPO, valdančios ir administruojančios Centralizuotų viešųjų pirkimų elektroninį katalogą, ir (ar) kitų CPO;
- savivaldybių tarybos. Kiekvienoje savivaldybėje turi būti užtikrinta, kad jos kontroliuojamų (valdomų) perkančiųjų organizacijų pirkimai, kurių sutarties vertė viršija 15 000 Eur (be PVM), būtų centralizuoti. Savivaldybės gali viena ar kelios kartu kurti savo CPO arba (ir) pasirašyti centralizuotų pirkimų veiklos paslaugų sutartį su esama CPO;
- valstybės ir savivaldybės įmonės, akcinės bendrovės ir uždarosios akcinės bendrovės – dėl CPO, teikiančių paslaugas atitinkamų įmonių ar bendrovių grupėms priklausantiems pirkimų vykdytojams, kuriuos atitinkamos įmonės ar bendrovės kontroliuoja (valdo) tiesiogiai ar per kitus juridinius asmenis.
2022 m. lapkričio 9 d. Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimu Nr. 1108 „Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2007 m. sausio 19 d. nutarimo Nr. 50 „Dėl centralizuotų viešųjų pirkimų vykdymo“ pakeitimo” priimti sprendimai:
- jau iki nutarimo priėmimo veikusioms CPO suteikti teisę funkcijas atlikti šia apimtimi: viešajai įstaigai CPO LT – valdyti ir administruoti Centralizuotų viešųjų pirkimų elektroninį katalogą ir vykdyti pirkimus visų Lietuvoje veikiančių perkančiųjų organizacijų vardu, Turto valdymo ir ūkio departamentui prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos ir Policijos departamentui prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos – vykdyti pirkimus vidaus reikalų ministrui pavestose valdymo srityse veikiančių perkančiųjų organizacijų vardu;
- pavesti ministerijoms kasmet atlikti pavaldžių įstaigų pirkimų rezultatų vertinimus ir priimti sprendimus dėl pirkimų centralizavimo tikslingumo;
- pavesti Sveikatos apsaugos ministerijai parengti visų pavaldžių perkančiųjų organizacijų, taip pat perkančiųjų organizacijų, kuriose Sveikatos apsaugos ministerija įgyvendina dalininko teises ir pareigas, vykdomų pirkimų, išskyrus mažos vertės pirkimus, centralizavimo iki 2026 m. planą (centralizavimo plano pakeityimą žr. čia) ir plano įgyvendinimui reikalingus sprendimus. Įgyvendinat šiuos sprendimus 2023 m. CPO LT atlieka pirkimus šių perkančiųjų organizacijų vardu: Viešosios įstaigos Respublikinės Panevėžio ligoninės, Viešosios įstaigos Respublikinės Šiaulių ligoninės, Viešosios įstaigos Regioninės Mažeikių ligoninės, Viešosios įstaigos Regioninės Telšių ligoninės, Viešosios įstaigos Utenos ligoninės, Viešosios įstaigos Alytaus apskrities S. Kudirkos ligoninės ir Viešosios įstaigos Ukmergės ligoninės.
- Ekonomikos ir inovacijų ministerijai pavesta kasmet iki liepos 1 d. teikti Vyriausybei visų valstybės veiklos sričių perkančiųjų organizacijų viešųjų pirkimų centralizavimo eigos ataskaitą ir prireikus – pasiūlymus dėl centralizavimo eigos tobulinimo.
2023 m. Ekonomikos ir inovacijų ministerijos parengta ataskaita ir jos priedas (Viešųjų pirkimų tarnybos parengta Savivaldybių administracijų ir jų kontroliuojamų įstaigų centralizacijos stebėsena).
2024 m. Ekonomikos ir inovacijų ministerijos parengta ataskaita.